Mange medlemmer markerede den nye sæsonstart i solrigt, men køligt forårsvejr

Carsten B. og Per H er klar til standerhejsning. … Sændte på om standeren går til tops, som den skal.

Medlemmerne af Dragør Bådelaug er heldige: Vi fejrer nytår to gange. Først sammen med de andre og her i slutningen af april for os selv, når starten på den nye sæson markeres med standerhejsning, sange og frokost.

Sådan også i 2025, hvor mange medlemmer var mødt frem til markeringen. Efter at have nydt synet af den renoverede flagmast, kom standeren til tops med sang og hurra-råd.

IMG_57601001

Billede 1 af 10

Tilsyneladende kun to medlemmer der vil høre formandens ord om sæsonstarten.

Derefter frokost for de 40 medlemmer, der havde meldt sig til den fine buffet fra Sydstrandens slager

Standerhejsning med nyrenoveret flagmast

Hans og Carsten stod for lakeringen af navnebjælken. Her er Hans i arbejde.

I de senere uge har klubhusudvalget renoveret to af de markante mærker ved Bådelaugets klubhus: Først har navnebjælken over indgangen fået den store tur med optegning og mange gange lak. Kik selv ned, når du er på havnen, og nyd synet.

Flagmasten på vej ned

Derefter er flagmasten blev lagt ned og smurt mange gang med en avanceret blanding af forskellige olier. (Opskriften står i mappen i klubhuset.) Men her stopper klubhusudvalget ikke: Porten fra forpladsen til terrassen er helt ny! Se den lille billedserie af nogle af de flittige klubhusudvalgsmedlemmer.

Med hjælp fra mange kom den renoverede flagmast på plads igen

Efter afsluttet arbejde har klubhusudvalget, med stor hjælp fra mange, forleden holdt deres egen uofficielle standerhejsning. Henrik Wieder ville ikke have honorar; men kassereren bevilgede tre flasker rødvin.

Så nu kan vi markere den kommende sæson, med nyrenoveret stander lørdag den 26. april 2025 kl. 13:00 

Stander klar

Efter standerhejsningen er der frokost for de tilmeldte i klubhuset

Vi synger Standerhejsningssangen: akkompagneret af Michael Due

Før-sæsonen, april 2025

Johnny og Finn Frigast orienterer

Før-sæsonarrangementet bød på orientering fra havnen om vedligeholdelsesarbejderne og praktiske oplysninger om søsætning.

Sejlsikkert-ambassadør Søren Holst Sørensen fortalte – og viste, hvordan vi bedst forbereder en sikker sejlsæson. Som afslutning fik sejlerne mulighed for selv at afprøve de raketter som skal hjælpe i de nødsituationer, som vi håber aldrig at blive udsat for.

Bue-Net havde forberedt et oplysende indlæg, men måtte desværre melde afbud.

Mere end 30 medlemmer deltog i hele eller dele af arrangementet.

Navngivning af MOB-dukken

Der var en del bud på hvad Laugets nye MOB-dukke skal kaldes, f.eks.: Mobberen, Vandhunden, Ruth (!) og Olfert. Det sidste forslag var der fem der mente var et godt navn – så det blev det. Navnevinen blev vundet af Lis Pedersen.